מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  בחינה מחדש למיסוי על רכב צמוד מהעבודה

  7/08/2017
  הגדל

  צוות חברי כנסת מטעם ועדת הכספים ייבחן את סוגיית שיטת שווי השימוש ברכב ממקום העבודה או שמשמש לעבודה, כך נקבע בתום דיון מיוחד ביוזמת קבוצה של חברי כנסת ובעקבות פרסומים על גביית יתר של מס, במיוחד מעובדי הצווארון הכחול. עיקרי טענות ליוזמי הדיון  היו שמדובר בעוד עניין פיסקאלי שנועד להגדיל את הכנסות המדינה ממיסים ועל הדרך עושה עוול למאות אלפי עובדים, עצמאיים ושכירים.

  לדיון הגיעו נציגים רבים מרשות המיסים, החל ממנהל הרשות, דרך מי ששימשו בעבר בתפקידים בכירים בה ונציגים אחרים. כמו-כן, הגיעו לדיון נציגי התעשייה, יועצי המס, נציגי חברות במשק ועוד. יו"ר ועדת הכספים, ח"כ משה גפני,  דרש מנציגי רשות המיסים תשובות לגבי מהות השיטה בהתייחס לטכנאים שנוסעים ברכבים עמוסי ציוד טכני ולחילופין, לבעלי תפקידים בכירים שמקבלים רכבי שרד שמחייבים להיות ממוגנים והם נאלצים לספוג שווי מס גבוה במיוחד.

  בין יוזמי הדיון, חברי הכנסת עודד פורר (ישראל ביתנו), קסניה סבטלובה (המחנה הציוני), יעקב אשר (יהדות התורה). יו"ר הוועדה, ח"כ גפני שהודיע בפתח הדיון, כי "עניין הדיון איננו שווי השימוש עבור חברי כנסת המקבלים רכבי ליסינג וכן לא על עובדים ונהגים שלא נוסעים בשבת. אחרת ברשות המיסים אוהבים להדביק לנושא כותרות של חברי כנסת ובכך להסיט את הדיון מהעניין העקרוני שנוגע למאות אלפי אזרחים".

  גפני לרשות המיסים: "אני רוצה תשובה לטכנאי שנוסע ברכב שבו יש צינורות והרכב הוא רכב יד שנייה או שלישית, אך מחייבים אותו, כאילו היה זה רכב יד ראשונה וכאילו הוא נועד לנסיעות פרטיות. הדיון איננו עוסק בחברי כנסת וגם לא על שומרי שבת, אלא בעצמאים ושכירים שנוסעים ברכב לצרכי עבודה וכן לגבי רכבים ממוגנים שנכפים על הנוסעים בהם. האם לא הגיעה העת לבחון את הנושא מחדש."

   לדברי רשות המיסים: קביעת שווי השימוש לרכב צמוד, מבוצעת באופן נורמטיבי. אין לרשות יכולת לעקוב אחר כל נסיעה והאם היא מבוצעת למטרה פרטית או עסקית. השווי המשולם כיום משקף את טובת ההנאה. תשלום של 2.48% ממחיר הרכב, משקפת  את ההטבה הגלומה בקבלת מכונית. רשות המיסים מתנגדת לשימוש בפתרונות טכנולוגיים כמו יומן הנסיעות האלקטרוני. לטענתם אין ביכולתם לנהל מעקבים לכל סוגי הנסיעות.
  יו"ר הוועדה ח"כ גפני, מסר כי יוקם צוות  בראשותו לבחינת הנושא מחדש.

  עבור לתוכן העמוד