מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  פראייר מי שלא מתקין מערכת התרעה

  28/11/2017
  הגדל

  העלייה הדרמטית במספר ההרוגים בתאונות הדרכים, הביאה את ממשלת ישראל לקחת את המאבק בתאונות הדרכים צעד אחד קדימה. לאחר אינספור דיוני תקציב בין נציגי האוצר לנציגי משרד התחבורה, הוחלט להקצות מאות מיליוני שקלים לטובת סבסוד של עד 75% מעלויות הרכישה וההתקנה של מערכות התרעה מתקדמות לכ-120,000 כלי רכב פרטיים.

  מדובר בפתרון מעשי וחשוב לנתון המדאיג, לפיו אחוז גבוה מתאונות הדרכים הקטלניות בישראל נגרמו כתוצאה מה-"גורם האנושי", בשל גורמים של המסיחים את דעתו בהם: אי שמירת מרחק בין כלי רכב, סטייה מנתיב ללא מבט במראות ואיתות, נסיעה לאחור ובכלל פעולות הנסיעה והשימוש בסמארטפון בזמן נהיגה. מערכות ההתרעה לבטיחות, מהוות כיום פתרון אופטימאלי גם למכוניות משומשות שאינן מצוידות במערכות אקטיביות מתקדמות וכן לנטרול גורמי היסח הדעת השונים בזמן נסיעה דוגמת שימוש בנייד, עייפות, חוסר ריכוז והפרעות מצד הנוסעים ברכב, תפעול אביזרים שונים ברכב תוך כדי נהיגה ועוד.

  מחקרים מוכיחים כי התרעה בפרק זמן של 3 שניות, הוא פרק הזמן שעשוי למנוע מעורבות בתאונת דרכים או לצמצם משמעותית את חומרתה. מערכות ההתרעה המתקדמות, הינן אמצעי בטיחותי מוכח היכול לסייע בהסבת תשומת ליבו של הנהג למתרחש בסביבתו במהלך הנסיעה בכל רגע נתון, ובכך למעשה להימנע ממצבי סיכון העלולים להוביל אותו למעורבות בתאונת דרכים. מערכות ההתרעה, משמשות כלי עזר לנהג, לשמור מרווח בטוח מהרכב שלפניו ולתקן בזמן אמת על ידי האטה והגדלת המרחק. בנוסף, מערכות ההתרעה משפרות את אופן הנהיגה והופכות אותה למתונה יותר, דבר שהוכח כמשפר את נתוני צריכת הדלק ומסייע בחיסכון בלאי המערכות המכאניות של הרכב. בשלב זה, התקציב המופנה לצורך סבסוד ההנחות המצטברות באגרות הרישוי עומד על כ-180 מיליון ₪. אך לא מן הנמנע שהצלחת המהלך והצטרפותם של 120,000 בעלי כלי רכב, לתכנית, יובילו לכך שהתקציב יגדל ויאפשר ליותר ויותר בעלי רכבים פרטיים בישראל להתקין ברכבם מערכות התרעה מתקדמות ומצילות חיים.

  מנהלי התחבורה וקציני הבטיחות בחברות להם ציי רכב ובקיאים בנתוני הסיבות לתאונות דרכים, היו בין הראשונים לזהות את הפוטציאל הבטיחותי והכלכלי לצמצום התאונות, הטמון בהתקנת מערכות בטיחות מצילות חיים בציים אותם הם מנהלים. וכך, בחמש השנים האחרונות אנחנו עדים להעדפה גוברת מצד מנהלי התחבורה לבחירת כלי רכב המאובזרים במערכות בטיחות מתקדמות. בחברות מובילות במשק מדווחים על ירידה של בין 15%-30% בכמות התאונות, כמו גם ירידה חדה בחומרת הפגיעה בעת תאונה ובהוצאות הכספיות בגין התמודדות עם התאונות ומניעתן.

  כלי הרכב מסוג משא במשקל  שמעל 3.5 טון, כבר חויבו על ידי משרד התחבורה בהתקנת מערכות ההתרעה, וכעת תורו של הציבור הרחב לקבל עידוד ממשלתי משמעותי לשמור על חייו בעת הנהיגה. המחיר המקסימאלי אותו קבעה המדינה עומד על 2,100 ₪ למערכת כולל מע"מ והתקנה, היקף הסבסוד מצד המדינה, עומד על כ-1500 ₪. החשבון פשוט, בעלות של מאות שקלים בודדים תמורת מערכת מצילת חיים. פראייר מי שלא מתקין מערכת התרעה המונעות תאונות דרכים.

   

  עבור לתוכן העמוד