מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  תוכנית לבטיחות רוכבי אופניים חשמליים בישראל

  11/10/2018
  הגדל

  בעקבות תאונות במעורבות אופניים החשמליים שקרו השנה אשר גבו  16 הרוגים מחילת השנה ונפגעים רבים, משרד התחבורה נרתם לנושא וגיבש תכנית חדשה, הכוללת שורה של צעדים מעשיים שנועדו להגביר את בטיחותם של רוכבי האופניים החשמליים. 

  בישיבה מיוחדת בנושא. התקבלו מספר החלטות המתייחסות לכשירות הרוכב והכשרתו, החמרת אכיפה וענישה בקרב רוכבי האופניים החשמליים, וכן פעולות נוספות שנועדו להסדיר את פעילות הרכיבה והבטיחות של הרוכבים, זאת, לצד הגברת ההסברה הנרחבת בקרב הרוכבים וההורים. רוכבי האופניים החשמליים מתחלקים כיום לשני קבוצות, האחת כל אותם רוכבים המחזיקים ברישיונות נהיגה לכלי רכב דו גלגלי או לרכב פרטי. הקבוצה השנייה, כל אותם תלמידים בני 16 הנמצאים בהליך של לימוד תיאוריה בבתי הספר. על פי התכנית החדשה, החל מ-1 בינואר 2019, יחויבו תלמידים אלה לעבור קורס מיוחד קצר הכולל בחינה בסופה שבו יקבל התלמיד אישור כשירות נהיגה לרוכב אופניים.  הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים (הרלב"ד) תפעל להכשרת התלמידים בבתי הספר.

  רכיבה מתחת לגיל 16- במסגרת התכנית הוחלט על סנקציה חמורה למי שירכב באופניים חשמליים מתחת לגיל 16 - דחיית מתן רישיון הנהיגה בשנה. בנוסף לכך, הוחלט על החרמת האופניים למי שייתפס נוהג מתחת לגיל 16, כמצוין בחוק.

  הפחתת מגבלות מהירות - הוחלט על קביעת קנס של 10 אלפים ₪,  לכל מי שהיה מעורב בשינוי מבנה האופניים החשמליים או בהורדת המגבלה של המהירות המותרת (עד 25 קמ"ש).

  רישיון עסק לסוחרי אופניים - הוחלט כי הרשויות המקומיות יהיו רשאים לבטל רישיון עסק למי שימכור אופניים חשמליים בלתי חוקיים או כאלה שיספקו אופניים לא חוקיים ובמידת הצורך לקנוס אותם ב-10 אלפים ₪ לכל אופניים שימכרו. 

  קנסות- הוחלט על העלאה משמעותית של הקנסות למי שייתפס נוהג באופניים חשמליים או בקורקינט חשמלי בניגוד לחוק. מדובר בין השאר בנסיעה ללא קסדה, בנהיגה מתחת לגיל 16, בדיבור בטלפון במהלך רכיבה על אופניים חשמליים או נסיעה עם אוזניות ועוד. 

  רישוי וזיהוי לאופניים - שר התחבורה, הורה לבחון את המשמעויות והאפשרות להצמדת לוחית זיהוי לאופניים חשמליים שתאפשר זיהוי של האופניים. בנוסף הנחה השר לבחון את הדרכים לחייב את רוכבי האופניים החשמליים בשימוש באפוד זוהר ובפנס תקניים במהלך רכיבה בלילה. השר הנחה לבצע את התכנית בשיתוף משטרת ישראל ומשרד החינוך.  

  בנוסף להאיץ את פרויקט "האופנידן" במסגרתו מוקמת רשת של מסלולי אופניים מיוחדים ומתקדמים בכל גוש דן. פרוייקט "האופנידן" הוא פרוייקט ענק בהיקפו המייצר רשת אוטוסטרדות לאופניים ב-14 רשויות ברחבי מטרופולין גוש דן באורך של יותר מ-100 קילומטרים. עלות הפרוייקט נאמדת ביותר מחצי מיליארד ₪ .

  עבור לתוכן העמוד