מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  מחירון העם לרכב משומש יצא לדרך

  31/05/2021
  הגדל
  מחירון העם של כלי רכב עלה לאוויר. מתאריך: 23/5/21, ניתן להיכנס למאגר "מחירון העם" של משרד התחבורה ולבדוק את מחיר השוק האמיתי של הרכב, בהתאם לעסקאות שבוצעו ודווחו באתר ממשל זמין. זאת, במסגרת מדיניות שמוביל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים , להגברת השקיפות לציבור הרחב.

  מי שמתעניין ברכב משומש מכיר את ההתלבטות לגבי המחיר האמיתי של הרכב.  האם מחיר המחירון הוא המחיר הנכון והמשקף. מחירון העם של משרד התחבורה, שמפורסם היום באתר משרד התחבורה, ישים סוף לשאלות אלה ויאפשר לצרכן לקבל החלטה המבוססת על נתוני אמת לטענת המשרד.

  מחירון העם, שיזמה שרת התחבורה מירי רגב, מבוסס על דיווח וולונטרי של בעלי רכב, מוכרים וקונים, שביצעו העברות בעלות על רכב בדואר או באינטרנט. המידע שנמסר נותר אנונימי, ללא זיהוי עם רכב או עיסקה ספציפית, לא מועבר לאף גורם חיצוני, ומשמש אך ורק להקמת מחירון.

  בחצי השנה האחרונה, מאז הושק המחירון, נאספו עשרות אלפי דיווחים של בעלי רכב שעדכנו על מחיר העיסקה, סוג הרכב, שנת עלייה לכביש, רמת גימור, תיבת הילוכים (אוטומטית או ידנית), נפח המנוע, הנסועה (קילומטראז') העדכנית של הרכב, מספר ידיים וסוגי בעלות. גורמי המקצוע במינהל התנועה במשרד התחבורה, בשיתוף יועצים סטטיסטיים, ניתחו את הנתונים, וגיבשו בהתאם מחירון עדכני ומהימן, המציג לראשונה, ללא תשלום, את מחיר השוק הריאלי של כלי רכב יד שניה.

  משרד התחבורה, קורא לציבור בעלי הרכב, הקונים או מוכרים כלי רכב יד שניה, לדווח על העסקה בעת העברת הבעלות, באמצעות האינטרנט או סניפי דואר ישראל. זאת, במטרה להרחיב את מאגר "מחירון העם", המבוסס על חכמת ההמונים, ולעדכן על המחיר השוק האמיתי של כלי הרכב, לטובת כלל הציבור.

  בישראל מתבצעות מדי שנה למעלה מ-800 אלף עסקאות למכירת רכב משומש. רכישת רכב היא ההוצאה השנייה בגובהה במשקי הבית בישראל, אחרי רכישת דירה. קבלת מידע מדויק, מעודכן ונגיש על מחירו הריאלי של הרכב, היא לפיכך יעד צרכני משמעותי, שיתרום לשוק רכב אמין, הוגן ומשתלם יותר לצרכן.

  כיום, מחירי הרכב המשומש בישראל נקבעים באופן כמעט בלעדי על ידי מחירון אחד, שלא תמיד מייצג את המחיר המשולם בפועל. כדי לשנות מצב זה מהיסוד, יזמה השרה רגב מהפך בשוק מחירוני הרכב: מאגר רכב שיתופי וחינמי, המבוסס על נתוני אמת מעודכנים. המחירון עשוי לתרום להוזלת פרמיות הביטוח, המתומחרות כיום על סמך מחירון פרטי שאינו מייצג נאמנה את מחיר השוק.

  מהתרשמות ראשונית, מחירי "מחירון העם" זולים משמעותית ברוב הדגמים, בכמה אלפי ש"ח בהשוואה למחירון הרכב הרשמי של השמאי לוי יצחק. ניכר, שנתוני המחירון מתבססים על משוב שמתקבל מלקוחות פרטיים. אין שיתוף פעולה בשלב זה מצד המגזר העסקי הכולל את חברות הליסינג, יבואני הרכב וגורמים שונים במבצעים שירותי טרייד-אין המהווים כמחצית מהיקף שוק מכירה וקניית המכוניות המשומשות.

  קישור למחירון העם: https://www.gov.il/apps/mot/carlistprice
   

  עבור לתוכן העמוד