מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  אופניים חשמליים- לא בכל גיל

  18/01/2014
  הגדל

  את האופניים החשמליים כבר ניתן לראות כמעט בכל מקום, אך האם כלל הציבור חושב שצריך להגביל את גיל הרכיבה? סקר חדש שנערך על ידי עמותת "אור ירוק", באמצעות מכון המחקר "גיאוקרטוגרפיה", מצא כי רובו המכריע של הציבור (92%) סבור כי יש להגביל את גיל המינימום לרכיבה על אופניים חשמליים, 63% מהם סבורים כי גיל המינימום לרכיבה צריך להיות 16.

   

  שמואל אבואב מנכ"ל עמותת אור ירוק: "כל נושא האופניים החשמליים הוא מחדל מתמשך של משרד התחבורה. שלוש שנים הנושא לא מוסדר בחוק, דבר שגורר הפקרות וחוסר יכולת לבצע אכיפה. ההזנחה של משרד התחבורה הביאה למצב שבו נמכרים לילדים אופנועים עם מנוע חשמלי שיכול להגיע למהירויות של 60-70 קמ"ש, ללא ידע או ניסיון של הילדים ברכיבה על הכביש.

   

  חובת משרד התחבורה להתערב ללא דיחוי בנושא ולהסדיר את החוק שיקבע כי גיל המינימום לרכיבה יהיה 16 שנים, מהירות הנסיעה לא תעלה על 25 קמ"ש והרכיבה תהיה אך ורק עם קסדה.

   

  בשנת 2010, אושרה הוראת שעה, שהסדירה את נושא האופניים החשמליים, וקבעה כללים ותקן ברור. הוראת השעה פגה בחודש מרץ 2011 ומאז, כמעט שלוש שנים, התחום פרוץ, אין תקן, אין כל הסדרה של הנושא דבר שמוביל למצב שבו ילדים ונערים רוכבים על אופנועים עם מנוע חשמלי.

   

  מנתוני הסקר שבוצע בשבוע הראשון של חודש ינואר 2014, עולה כי 63% סבורים כי יש להתיר רכיבה על אופניים חשמליים רק מגיל 16 ומעלה, 12% סבורים כי יש להתיר רכיבה על אופניים חשמליים רק מגיל 15 ומעלה ואילו 17% סבורים כי יש להתיר רכיבה על אופניים חשמליים מגיל 14 ומעלה.  עוד נבדק בסקר האם לדעת הנשאלים יש להתיר נסיעת אופניים חשמליים על המדרכות. על פי התוצאות, רוב המשתתפים חושבים שאין לאפשר לרוכבי אופניים חשמליים לרכב על המדרכות, ככל הנראה משום שהרכיבה על המדרכות מסכנת את הולכי הרגל.

   

  לפי נתוני המכס ולשכת המסחר, במהלך שנת 2013 נמכרו בישראל כמעט 30 אלף זוגות אופניים חשמליים, רובם לבני נוער. מדובר בתופעה הולכת ומתרחבת שבה בני נוער רוכבים במהירות גבוהה על מדרכות הערים ומסכנים את הולכי הרגל. התופעה הולכת ומתרחבת ובהיעדר חוק שיסדיר את הנושא, אופניים חשמליים נמכרים לילדים ולבני נוער. מבדיקת עמותת "אור ירוק", עולה כי המנועים החשמליים עוברים שיפור ומאפשרים רכיבה במהירויות גבוהות, אשר יכולות להגיע גם למהירות הדומה לאופנוע.

   

  עבור לתוכן העמוד