מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  טלפון ונהיגה- מחקר חדש

  18/01/2014
  הגדל

  כתב העת הרפואי המוביל בעולם, ה- New England Journal of Medicine, פרסם בגיליון ינואר 2014, מחקר חדש שבוצע על ידי מכון המחקר של אוניברסיטת Virginia Tech ובמימון הרשות לבטיחות בדרכים האמריקאית -NHTSA . במחקר נמצא כי שימוש במסרונים, חיוג בטלפון, חיפוש חפצים ברכב ואכילה בזמן נהיגה מגדילים משמעותית את הסיכוי לתאונות אצל נהגים חדשים וצעירים.

   

  לעומת זאת, כאשר מדובר בנהגים מנוסים, רק החיוג בטלפון מעלה באופן מובהק את ההסתברות לתאונה (שימוש במסרונים לא נבדק אצלם). לעומת זאת, דיבור בטלפון סלולארי אינו מגדיל את הסיכוי לתאונה לא אצל נהגים ותיקים ולא אצל נהגים חדשים.  החידוש הבולט במחקר זה הוא הממצא כי הסיכוי לתאונה עקב שיחה סלולרית נמוך יותר אצל הצעירים מאשר אצל המבוגרים (הפוך מהחשיבה של מספר גורמים ואישים). ממצאים אלו תואמים במדויק את נייר העמדה שהוגש לאחרונה מטעם ד"ר יעקב שיינין יו"ר הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים, יחד עם פרופ' דוד מהלאל יועץ מקצועי מיוחד לרשות.

   

  ההשלכות האופרטיביות של תוצאות המחקר הנוכחי כמו של נייר העמדה, הוא שיש להדגיש את הסיכון הגדול הכרוך בשימוש במסרונים, ולא את הדיבור עצמו בטלפון שהיא פעילות לא מומלצת בנהיגה אבל נסבלת, ובתנאי שנעשית כחוק באמצעות דיבורית. בנוסף יש להרתיע מפני חיוג בטלפון בזמן נהיגה שהיא אומנם פעולה קצרה, אבל מגדילה את הסיכוי לתאונה.

   

  עבור לתוכן העמוד