מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  כנס פורום DUN’S 100 של בכירי הרכב והתחבורה בישראל

  14/04/2021
  הגדל
  ערן יעקב מנהל רשות המיסים ומ"מ מנכ"ל משרד האוצר: "כל תפיסת המיסוי של כלי רכב בישראל צריכה להשתנות בשנים הקרובות בעקבות גידול בכמות רכבים חשמליים". צילום: יח"צ

  פורום  DUN’S 100 של בכירי ענף הרכב והתחבורה התקיים ב- 11/4/21. הדיון נפתח בהצגת סקירה באשר למצב הענף בישראל כיום ובמבט צופה פני עתיד והתנהלו מספר דיונים בנושאים חשובים שעל סדר היום כמו השפעות הקורונה על הענף, סוגיות מיסוי וכניסת הרכב החשמלי לשוק הישראלי. מבין המשתתפים בפורום: דני שביט, מנכ"ל קבוצת לובינסקי; זיו ינקוביץ, מנכ"ל אלבר; שגיב מגר, מנכ"ל קבוצת טריידמוביל; שי דהן, מנכ"ל אלדן תחבורה; אשל ארמוני, יו"ד דירקטוריון נמל חיפה; גדי אונגר, מנכ"ל טלקאר; דורון ודאי, מנכ"ל BYD ישראל מקבוצת שלמה; אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר תנועה במשרד התחבורה והבטיחות בדרכים; גיל סתיו, סמנכ"ל שיווק ישראייר תעופה ותיירות; רן סטרומה, מ"מ סמנכ"ל כספים וכלכלה ברכבת ישראל ועוד.

  אפרת שגב, סמנכ"ל דאטה ואנאליזה בדן אנד ברדסטריט סקרה בפני הפורום: "המגמה הבולטת ביותר כיום בשוק הרכב הישראלי היא עלייתם של יותר ויותר דגמים היברידיים וחשמליים לכבישי ישראל. בשנת 2020 נעו בכבישי ישראל למעלה מ-200 אלף רכבים היברידיים, עליה של 40%-30% בכמות הרכבים ההיברידיים זו שנה שניה ברציפו. בנוסף, בענף הרכב בעולם וגם בישראל אנו חוזים בשנים האחרונות במגמה של האצת פעילויות עסקיות בענף האוטו-טק והרחבת במיקוד בדגמים היברידיים. יבואניות הרכב בישראל, הנמצאות בשרשרת הערך בין חברות הסטארט-אפ ליצרני הרכב העולמיים, הגבירו את פעילותן בתחום באמצעות השקעה בחברות לפיתוח רכבים אוטונומיים או באמצעות הקמת חממות להשקעה בחברות סטארט-אפ בתחום.

  שנת 2021 טומנת בחובה השפעות מנוגדות על הביקוש הצפוי לכלי רכב חדשים: המשק צפוי אמנם להציג צמיחה מחודשת במהלך שנת 2021, אולם עסקים רבים נותרו בסיכון גבוה אל מול סיומה הצפוי של התוכנית הכלכלית ב-06/2021 – על פי בנק ישראל, כ-70 אלף עסקי "זומבי" – אי הוודאות במגזר העסקי עלולה להשפיע לרעה על הביקוש לכלי רכב מצד עסקים ומצד חברות הליסינג. מנגד, חלק מהעובדים צפויים לחזור לשוק העבודה כתוצאה מסיום צפוי של הזכאות לדמי חל"ת (במסגרת סיום התוכנית הכלכלית), לצד המשך עליה צפוי בפעילות ענפים שונים במשק, בהם ענף שירותי אירוח ואוכל, כגורמים מעודדי ביקוש לכלי רכב.

  אי-וודאות פוליטית כתוצאה ממערכת בחירות רביעית תוך שנתיים והיעדר ממשלה קבועה מכהנת – פוגע בהעברת תקציב, בהוצאה לפועל של פרויקטים לאומיים של תשתיות ובהתוויית מדיניות לאישוש המשק מהמשבר. אנו בדן אנד ברדסטריט מעריכים כי רמת הסיכון הגבוהה במשק צפויה להיוותר גם במהלך שנת 2021 ורואים חשיבות רבה בקבלת החלטות עסקיות מושכלות על בסיס נתונים מדויקים ככל הניתן."

  ערן יעקב התייחס לתמורות בהכנסות ממיסים בשנה האחרונה והמעבר לרכב חשמלי: "בחודשים האחרונים אנו רואים גבייה עודפת במיליארדים ביחס לתחזיות שלנו של גביית מיסים, זה אומר שהמשק חוזר לפעילות. נכנסו עם נתונים טובים וזה אפשר לנו לעבור את המשבר…כל תפיסת המס של כלי הרכב צריכה להשתנות בכלל. בהסתכלות על אורך הכביש שהוא הקצר בעולם ורמת הצפיפות הגבוה, צריך לשנות את תפיסת המיסוי רכב לבסיס של מסועה וזה צריך להיות מבוסס על טכנולוגיה."

  דני שביט מנכ"ל לובינסקי על כניסת הרכב החשמלי לשוק הישראלי: "מה שעשינו הוא הנגשנו את הרכב החשמלי לשוק הרחב למרות החסם המרכזי של עמדות הטעינה שמונע את הפריצה הגדולה. החסם הנוסף הוא שהמדינה "כאילו" מעודדת כניסה של רכבים חשמליים לשוק בהיבט של מיסוי, אך מצד שני לא מעודדת גריטה של כלי רכב מזהמים ולא בטיחותיים. מהלך כזה יכול להאיץ מאוד את התהליך. עד לפני שנה וחצי רכב סיני היה משהו שונה ומוזר, היום כבר 1000 לקוחות mg נוסעים עם רכבים חשמליים סיניים והם שגרירים של הנושא ומייצגים את הקו הזה. זה סלל את הדרך עבור אלה שבאים אחרינו ובעצם יצרנו לגיטימציה לזה בשוק."

  אליאס עזאם, מנהל תחום כלכלה, משרד התחבורה על התחרות בענף: "אנחנו רואים בזמן האחרון שהמון יבואנים התקשרו עם יצרנים סינים ומתכננים להביא דגמים חשמליים רבים, חלקם גם יבואנים חדשים שנכנסים לענף. היבוא המקביל והיבוא הזעיר גדל באופן משמעותי מאז שנת 2016. בסגמנטים מסוימים של הענף אנחנו רואים תחרות גם בגזרת המחיר, בעיקר איפה שיש יבוא מקביל מתפתחת תחרות. אנחנו עם יד על הדופק על איך הכניסה של טסלה תשפיע על המחירים בתחום הרכב החשמלי."

  שי דהן מנכ"ל אלדן תחבורה על ליסינג לרכבים היברידיים וחשמליים: "בשנים האחרונות רכבים היברידיים תפסו תאוצה גדולה מאוד ותופסים נתח מכובד מהצי שלנו, רכבי פלאג אין זה משהו שהולך ומתפתח. היום אנו יודעים להציע תוכניות ליסינג לרכבים היברידיים וחשמליים ובימים אלה אנו עובדים על תכנית ליסינג גם עבור רכבי טסלה. זה תהליך שיתפתח על פני שנים ויתפוס תאוצה, אין ספק שרכב חשמלי זה עתיד עולם הרכב. אין מה לפחד מטווח הטעינה, חרדת טווח הטעינה מתפוגגת מאוד מהר. הטווחים היום כבר גדולים יותר והחרדה מהטווח המצומצם כבר לא אקטואלית, זה לא מרתיע כבר אנשים לעבור לרכב בטכנולוגיה החדשה."

  דורון ודאי, מנכ"ל BYD מקבוצת שלמה על תחבורה ציבורית חשמלית: "לטעמי היה אפשר להחליט שכל אוטובוס עירוני חדש שנולה על הכביש- יהיה חשמלי. להבדיל מהשוק הפרטי, לא צריך לשכנע לקוחות, זו עניין של החלטה רגולטורית. אין שום חסם אמיתי בנושא חשמול התחבורה הציבורית. טווחי הנסיעה ידועים מראש וניתן להתאים את הטווחים לצרכים."

  אבנר פלור, סמנכ"ל בכיר תנועה, משרד התחבורה על תחבורה ציבורית אוטונומית: "אנחנו מקדמים תזכיר חוק שכולל ביצוע פיילוטים בשנים הקרובות להסעת נוסעים ברכבים אוטונומי. אנחנו בתהליך של הגשת התזכיר לממשלה בימים אלה שמאפשר בפעם הראשונה בישראל ביצוע הסעת רכב ללא נהג להסעת הציבור, בתקווה כבר במהלך שנת 2022."

  עבור לתוכן העמוד