מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  אושרה ההטבה בשווי השימוש ברכב היברידי וחשמלי

  11/01/2022
  הגדל
  ועדת הכספים אישרה את הוראת השעה לעדכון שיעור ההפחתה בשווי השימוש ברכבים בעלי הנעה מתקדמת (היברידית, פלאג-אין וחשמלית) לשנים 2022 – 2025. 

  בהתאם לתקנות שאושרו, שיעור ההפחתה בשווי השימוש ברכב בעל הנעה היברידית ימשיך לעמוד על 500 ₪ לחודש. שיעור ההפחתה בשווי השימוש ברכב בעל הנעת פלאג-אין ימשיך לעמוד על 1,000 ₪ לחודש. שיעור ההפחתה בשווי השימוש ברכב בעל הנעה חשמלית יעמוד עד סוף שנת 2025 על 1,200 ₪ לחודש, לעומת 1,000 ₪ לחודש לפני העדכון.

  בהתאם לפקודת מס הכנסה, יש לבצע זקיפת מס בגין שווי השימוש ברכב צמוד הניתן לעובד ממקום העבודה. קביעת שווי השימוש מבוססת על קבוצת המחיר של הרכב (עבור רכבים שנרשמו לתנועה לפני ה-1 בינואר 2010) או לפי 2.48% ממחירו של רכב חדש (עבור רכבים שנרשמו לתנועה לאחר ה-1 בינואר 2010).

  העדכון הנוכחי בשיעורי ההפחתה, מבוסס על בדיקות כלכליות עדכניות. בין היתר, נלקחו בחשבון כניסתם לשוק של דגמים חדשים ויקרים יותר של רכבים חשמליים והתייעלות בצריכת האנרגיה של דגמים חשמליים. בנוסף,  בכלי רכב חשמליים ופלאג-אין הובאו בחשבון הוצאות להתקנת תשתית טעינה ביתית.

  עמדת ארגון מנהלי תחבורה עברה לאוצר עוד בשנת ב- 2021. לטענתנו ביטול הטבת שווי שימוש לרכבים היברידים, יגרום לנטישת העובדים מרכבים אילו מאי כדאיות כלכלית. החל מ- 2022 מחירי המכוניות ההיברידיות מתייקרים משמעותית עם ביטול ההטבות במיסי קנייה. ביטול ההטבה היה מביא לכך שעלות שווי השימוש תהיה יקרה במאות שקלים לחודש. 

  בנוסף דרשנו להגדיל את התמריץ לכלי רכב חשמליים הואיל ועלותם גבוהה משמעותית מכלי רכב רגילים. עמדתנו התקבלה בסופו של דבר. 

  עבור לתוכן העמוד