מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  עולם הרכב לאן?

  31/03/2022
  הגדל
  חזי שייב מנכ"ל איגוד יבואני הרכב: "עולם הרכב מצוי בתקופה רבת שינויים שלא נראתה כמותה. החידושים הטכנולוגיים שמתרחשים חדשות לבקרים משנים הרגלים והופכים את תעשיית הרכב לנושאת את דגל החדשנות, כאשר למדינת ישראל תפקיד משמעותי במהפך, בהיותה שחקן מרכזי בתעשיית האוטו-טק". את הדברים אמר שייב באסיפה השנתית של ארגון מנהלי תחבורה. 

  כלי רכב חשמליים- כלי הרכב החדשים היברידיים וחשמליים, הופכים לנגישים יותר, אם בזכות הוזלת מחירי הסוללות המניעות או בעלויות התחזוקה נמוכות משמעותית. כלי רכב חשמליים, מתחילים לתפוס נתח משמעותי משוק הרכב. כלי רכב משתלבים עם המדיניות הפרו סביבתית הננקטת בעולם והינם מזהמים פחות וחסכוניים הרבה יותר. 

  בטיחות כלי הרכב- תחום בטיחות כלי הרכב כולל שילוב של מערכות אקטיביות ואדפטיביות מתקדמות שמוטמעות ברכבים מודרניים ושואפות לחזון האפס תאונות. בעתיד הלא רחוק, ישתלבו בהדרגה טכנולוגיות חדשות, אשר מלבד תרומתן לסוגיית הבטיחות, יערערו על המבנה המסורתי של רכב, ויאפשרו נסיעות שיתופיות ואוטונומיות תחילת  עידן תנועתי ללא מעורבות נהג, שבו יתאפשר קישור מידע בין כלי הרכב לסביבה ובעקותיהם ינוטרל היבט של טעויות אנוש בכביש.

  גריעת מכוניות ישנות- מהפכה המתחוללת בתחום הרכב המודרני, מזמנת הזדמנויות רבות, בהם יישום תוכניות גריטה, לגריעת רכבים לא בטיחותיים ומזהמים מהכבישים. הוכח שכלי רכב אלה מעורבים פי 6 יותר בתאונות דרכים. ללא גריעתם מהכביש, בהתאם לתוכנית מסודרת, מספרם רק ילך ויגדל. המהפכה, טומנת בחובה, גם לא מעט אתגרים משמעותיים, הנוצרים בשל ההתפתחות הטכנולוגית המואצת, כגון: התאמת תשתיות, לרבות הוספת עמדות טעינה לכלי רכב חשמליים, התווית רגולציה מתאימה, התאמתה של הרגולציה הקיימת והתמודדות עם סוגיות ערכיות, העולות בהקשר לכלי רכב אוטונומיים וסוגיות שעולות בהקשר לסיום חיי הסוללה של כלי רכב חשמליים או מחזורה. 

  אבטחת מידע- כלי הרכב החדשים, מצוידים בתוכנות, אשר אוגרות מידע אישי, מערכות הפעלה ואפליקציות, המאפשרות לקבל אינדיקציה על מיקום הרכב ומסלול נסיעתו. וכן לשלוט בפעולות הרכב כהנעה וכיבוי, פתיחת דלתות. על רקע ההתפתחות המואצת בתחום הסייבר העולמי בשילוב עם העדר מודעות מספקת לחולשות, כלי הרכב החדשים, בהיותם כלי רכבים חכמים ומקושרים, הופכים למטרה אטרקטיבית למתקפות סייבר רבות ומגוונות. בין תרחישי הסייבר האפשריים ניתן למצוא, בין היתר, שיבוש תוכנה, השבתת מנוע, שיבוש מערכות ניווט, השפעה על מערכות בלימה ופיצוץ סוללת רכב. ככל שהאינטגרציה בין הרכב לרשת האינטרנט הולכת וגדלה פוטנציאל תקיפה גדל. הטכנולוגיה המתקדמת, מביאה לחשיפה להתקפות סייבר על כלי רכב. הפורצים יכולים לשלוט הפריצה לא חוקית על מערכות הרכב השונות בהם בלימה, האצה והיגוי ועוד מערכות. החששות מסכנות בהשתלטות על כלי רכב, יצרו הזדמנויות עסקיות לחברות סייבר מקומיות. כשליש מחברות הסייבר בעולם מצויות בישראל. 

  כלי רכב חשמליים - הירידה בעלות סוללות מהווה מאיץ כלכלי מרכזי במהפכת הרכב החשמלי. מחירי הסוללות ירדו בכ- 60% ב- 5 השנים האחרונות כעת המחיר עומד על 250 דולר לקווט"ש. ב- 2010 עמד על 1,000 דולר לקווט"ש. משקלם ירד וטווח הנסיעה הוכפל. הערכות בתוך 5 שנים ישתווה מחיר של רכב חשמלי לרכב בנזין. באירופה נתח רכבים חשמליים BEV עומד כ- 10% וינוע עד לכ- 15% בסוף השנה. אך קימת בעיות תשתיות לטעינת רכבים. החוסר בנקודות טעינה בייחס למכירת כלי רכב חשמליים באירופה מדאיג. הערכה כי עד 2030 ייחסרו כ- 7 מיליון עמדות טעינה. 

  כלי רכב אוטונומיים- החזון: עולם תנועה אוטונומי ללא מעורבות נהגים. לרכב אטונומי יש הבנת סביבה וכן סנכרון בין כלי הרכב, איסוף מידע וקביעת מסלול נסיעה. הרכב האוטונומי נטול טעויות אנוש ואין צורך במבנה הרכב המסורתי. בתחום האוטונומי קיימות סוגיות ערכיות וביטוחיות ומוסריות. כגון: למי תינתן עדיפות במצב של סיכון הולך רגל או רכב. 

  אוטונומי בישראל- המדינה רואה עצמה כזירה אפשרית לניסויים ברכב אוטונומי כיוון ששטח המדינה מצומצם. בישראל מצויות חברות הזנק בתחום מערכות אוטונומיות. לא נמנית על מדינות האיחוד האירופאי. רגולציה זורמת עם שינוי פקודות התעבורה ת' 130.

  המציאות החדשה, מציבה בפני עולם הרכב את אחד האתגרים המשמעותיים והחשובים ביותר שיש כיום. לאורך השנים הקרובות צפויה עלייה משמעותית בכמות הרכבים כמו גם בנסועה שלהם, ניכר שעולם הרכב צובר תאוצה, הולך ומשתנה בקצב מסחרר ותעשיית הרכב, גם בעת משברים גלובאליים, לרבות משבר הקורונה, משבר הצ'יפים והמשבר הנוכחי בעקבות מלחמת רוסיה-אוקראינה, אשר גרמו למחסור בחומרי גלם רבים ולהאטה ואף שיתוקה המוחלט, מוכיחה שהיא בעלת יכולת הסתגלות ויודעת להתאים את עצמה לאתגרים ולשינויים המהירים. העתיד כבר כאן ואין ספק שהעשור הזה יהיה אחד העשורים המשמעותיים בהיסטוריה של עולם הרכב ושל ניהול התחבורה בישראל.


  עבור לתוכן העמוד