מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  סקר אור ירוק: 39% מהתלמידים מגיעים לבית הספר ברכב פרטי

  6/09/2022
  הגדל
  הורים רבים מביעים חשש לשלומם של ילדיהם בדרך אל בית הספרמסקר חדש (אוגוסט 2022) שערכה עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" לרגל פתיחת שנת הלימודים עולה כי רוב ההורים, 39% יסיעו את הילדים אל בתי הספר ברכב הפרטי.

  מסקר שערכה עמותת "אור ירוק" באמצעות מכון המחקר "מאגר מוחות" לרגל פתיחת שנת הלימודים, נועד לבחון את אופן ההגעה של תלמידים לבתי ספר ולגנים. כשנשאלו מהי הדרך העיקרית שהילד מגיע אל בית הספר או הגן, 39%  טענו כי הילד יגיע אל בית הספר/גן ברכב הפרטי של אחד ההורים, 22% מהילדים יגיעו אל בית הספר/גן ברגל בליווי מבוגר ו14% מהילדים יגיעו אל בית הספר /גן לבדם ברגל.

  64% מההורים הודו שהם מתעסקים בנייד כמעט בכל נסיעה הילד למסגרת. 15% מההורים הודו שהם עושים שימוש בטלפון הסלולארי כמעט בכל נסיעה כאשר הם לוקחים את הילדים אל בית הספר/גן. בנוסף לכך, 32% מהמשיבים טענו כי הילדים מעירים להם על כך.

  בטיחות הדרך אל מוסד החינוך חשובה וקריטית לצמצום הסכנות שהילדים מתמודדים איתן. כאשר ההורים נתבקשו לתת ציון לבטיחות הדרך כאשר הילד שלהם הולך לבדו אל בית הספר, ההורים העניקו את הציון 7.3 (מ-1-10).

  מהסקר באזור הדרום עולה כי:
  אזור הדרום: 40% מההורים מסיעים את הילד ברכב הפרטי, 23% מלווים אותם ברגל לבית הספר ו-20% שולחים את הילדים ברגל לבדם.
  71% מההורים מהדרום הודו שהם מתעסקים בנייד בעת הסעת הילד למסגרת, 8% מהם העידו כי הם עושים זאת כמעט בכל נסיעה.
  הורי הדרום העניקו את הציון הממוצע 7 לבטיחות הדרך למסגרת החינוכית.
  אזור הדרום: 27% מההורים ציינו כי סמוך לבית הספר של ילדם אין מעבר חציה הצבוע כראוי, ל-28% חסרים פסי האטה סמוך לבית הספר, ל-23% אין מפרץ להורדה בטוחה של הילדים מהרכב בסביבת בית הספר, ל-27% אין מעקות בטיחות המפרידים בין המדרכה לכביש, ל- 78% אין חניית אופניים מסודרת.

  על פי הסקר שביצענו ישנם תלמידים שיגיעו לבית הספר רכובים על גבי אופניים וקורקינטים חשמליים. לפי החוק הרכיבה על הכלים החשמליים מותרת החל מגיל 16 ומעלה ותוך חבישת קסדה בלבד. לאחרונה החליטו עמותת אור ירוק יחד עם קרן עזריאלי, המשתפות פעולה באופן נרחב  למען הפחתת התאונות במעורבות כלים חשמליים והגברת הבטיחות,  לצאת בקמפיין לעידוד חבישת קסדה במסגרתו פרסמנו שילוט בולט על גבי אוטובוסים בכל רחבי גוש דן הקורא לרכוב תוך חבישת קסדה בלבד. מן הנתונים עולה כי 90% מנפגעי הראש ומנפגעי הראש הקשים שנפגעו בתאונות אופניים וקורקינטים חשמליים לא חבשו קסדה.

  10 טיפים להגעה בטוחה אל בית הספר ובחזרה- אור ירוק:

  הורים, תרגלו עם הילדים לפני תחילת הלימודים, את ההליכה במסלול הבטוח ביותר אל בית הספר, לאו דווקא הקצר.
  בוחרים מסלול שיש לאורכו מדרכות או שבילי הליכה, גם אם הוא ארוך יותר.
  מספר הכבישים שיש לחצות לאורך המסלול צריך להיות מינימאלי.
  להימנע ככל האפשר מהליכה בכבישים סואנים ומכבישים ראשיים.
  ילד עד גיל 9 לא חוצה כביש לבד.
  ילדים, הניחו את הטלפון הנייד בתיק כדי להימנע מהיסחי דעת.
  לא חוצים בין כלי רכב חונים אלא רק במעברי חציה ותמיד עדיף שיהיו מרומזרים.
  מגיעים עם אופניים או אופניים חשמליים? רק מעל גיל 16 (בחשמלי) ורק עם קסדה רכוסה היטב ומגנים וללא אוזניות באוזניים.
  מהרכב יורדים רק מהצד של המדרכה.
  לא נוסעים לפני שכולם חגורים בחגורת בטיחות.

  המחקר בוצע במהלך חודש אוגוסט 2021 באמצעות סקר אינטרנטי באמצעות פאנל קבוע רב משתתפים בקרב 511 הורים לילדים בגילאי 4-18 בפיזור ארצי ומייצג. טעות הדגימה ביחס לאומדנים השונים היא 4.4%.

  עבור לתוכן העמוד