מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  דרוג בטיחות בכלי רכב בישראל 2023

  26/02/2023
  הגדל
  משרד התחבורה בשיתוף רשות המיסים, מעניקים הטבות מס עבור שורה ארוכה של מערכות בטיחות מצילות חיים, במטרה לעודד ייבוא ורכישה של כלי רכב המאובזרים במערכות בטיחות, להגביר את מודעות הציבור לנושא הבטיחות ולהפחית את מספר תאונות הדרכים. צילום: קיה יצרן 

  אגף הרכב במשרד התחבורה עדכן בשנים האחרונות מספר פעמים את נוהל מערכות הבטיחות בכלי רכב פרטיים ומסחריים, בהתאם להתפתחות הטכנולוגית המהירה והשפעתה על חדירה של מערכות הבטיחות לשוק הרכב בישראל.

  החל מינואר 2023 רכבים חדשים המצוידים במערכות התרעה אלה, זכאים להטבות מס. הטבות המס חלות על כלי רכב חדשים, שמשקלם הכולל הוא עד 3.5 טון, וכן על כלי רכב פרטיים שייובאו לישראל ביבוא אישי. הזיכוי במס מחושב כהטבת מס קצובה, בהתאם לחבילת הבטיחות הקיימת ברכב. לכל מערכת בטיחות ניתן ניקוד המבטא את רמת האבזור הבטיחותי שקיים ברכב. ככל שרמת האבזור הבטיחותי ברכב גבוהה יותר, יקבל הרכב ציון גבוה יותר, שיזכה אותו בתמריץ זיכוי מס גדול יותר. בהוראת נוהל 13 / 03 לדרוג מערכות בטיחות לשנת 2023, נוספו שתי מערכות חדשות.

  12 מערכות הבטיחות הנכללות בדרוג הבטיחות  2023

  כריות אוויר- מכלול בטיחותי משלים לחגורות הבטיחות, שתפקידו למזער את הפגיעה בנהג ובנוסעים כתוצאה מתאונת דרכים. הכרית מתנפחת בקרות התאונה ובכך סופגת חלק מהאנרגיה שנוצרת במהלך התאונה, הכריות מגינות מפני חלקים שבורים ורססי זכוכית ומצמצת את הנזק הנגרם לנוסעים ברכב. (תנאי סף לדרוג).

  מניעת אקטיבית לסטייה מנתיב - מערכת אקטיבית אשר בעת סטייה מהנתיב מונעת וממזערת ע"י תיקון מערכת ההיגוי את הסטייה הלא מתוכננת שאינה בטוחה ורצויה.

  בלימה אוטומטית במצבי חירום- מערכת שמאפשרת בעת נסיעה קדימה, לזהות מצב התקרבות מסוכנת למכשולים או אובייקטים ונותנת על כך התרעה קולית, ובמצב של סכנת תאונה, בתנאי שהנהג איננו מתקן את המצב, המערכת מבצעת בלימה אוטומטית של הרכב ללא התערבות הנהג.

  בקרת שיוט אדפטיבית- מערכת המיועדת לשמירת מהירות נסיעה קבועה תוך שמירה על מרחק בטוח מהרכב מלפנים, באמצעות שליטה אוטומטית על מצערת הדלק והבלמים, לצורך שמירת מרחק קבוע ובטוח בעת הנסיעה במצב שיוט. המערכת, תאט את הרכב כאשר הוא מתקרב לרכב שמלפנים ותעלה את המהירות כאשר זרימת התנועה תאפשר זאת.
  בקרת מהירות חכמה- מערכת שמזהה את המהירות הנסיעה המותרת בכביש ומתריעה או מסייעת לנהג לנסוע בהתאם. 

  בלימת חירום מפני הולכי רגל ורוכבי אופניים- מערכת המזהה הולכי רגל ורוכבי אופניים בכביש ומתריעה לנהג על מצב סכנת הפגיעה בהם. בנוסף נכללת גם מערכת אקטיבית הבולמת אוטומטית את הרכב בעת סכנה ממשית של פגיעה בהולך רגל ורוכבי אופניים.

  זיהוי כלי רכב ב"שטח מת"- מערכת המזהה הימצאות כלי רכב ב-"שטחים מתים", בצדי הרכב, באמצעות שימוש בחיישנים ו/או מצלמות הממוקמים ברכיבים שונים של מרכב הרכב, ומפעילה התרעה ויזואלית במראה החיצונית המתאימה או בסמוך לה בשדה הראיה של הנוהג ברכב.

  חדש! מערכת אקטיבית למניעת התנגשות צד- מערכת המסייעת לנהג להימנע מהתנגשות צד בעת מעבר בין נתיבים על ידי הפעלת מערכות הרכב וביצוע תמרון מתאים בעת זיהוי כלי רכב בשטח מת. 

  בלימה אוטומטית בנסיעה לאחור- מערכת אשר מזהה בעת הנסיעה לאחור מכשול, אובייקט, או משתמשי דרך אחרים, נייחים או בתנועה ובולמת את הרכב באופן אוטומטי עד לעצירה מוחלטת במידת הצורך למניעת התנגשות.  בדרוג מוכרות רק מערכות שמזהות עצמים נייחים בלבד, או מזהות עצמים בתנועה בלבד.

  התרעה במצב של עייפות הנהג- מערכת המנטרת את מצב הנהג ומזהה כאשר הנהג עייף או שדעתו מוסחת. במצב שאינו מביט על הדרך ואינו ערני למצב התנועה ותנאי הדרך, ומספקת בהתאם לנהג התרעה קולית, אקטיבית וויזואלית. 

  מערכת עזר לנהג להתרעה על השארת ילדים ברכב- מערכת המותקנת ברכב באופן קבוע, היא מופעלת באופן אוטומטי ללא צורך בפעולה מכוונת של הנהג, ומסוגלת לזהות הימצאות ילד עד גיל 5 ברכב כבוי, ללא הימצאות נהג או נוסע במושב הקדמי, ומספקת בתוך 2 דקות ממועד כיבוי הרכב, התרעה קולית וחזותית, הניתנת לזיהוי מחוץ לרכב על ידי נהג הרכב או אנשים אחרים בסביבת הרכב.

  חדש! הכנה להתקנת מנעולי אלכוהול- ממשק המאפשר התקנה של מנעול אלכוהול תקני ברכב, לצורך מנית נהיגה תחת השפעת אלכוהול.

  השיטה: רמת האבזור הבטיחותי נקבעת לפי סיכום הנקודות המצטבר בכל דגם רכב בגין מערכות הבטיחות המותקנות בו. 


  רמת האבזור הבטיחותי- רמת האבזור הבטיחותי מדורגת מ- 0 הנמוכה ביותר, ועד 8 הגבוהה ביותר. הדרוג מותנה בקיום של כמות מינימאלית של כריות אויר ברכב.

  ברכב פרטי יהיו לפחות 6 כריות אויר .
  ברכב מסחרי (עד 3,500 ק"ג) יהיו לפחות 4 כריות אויר.
  כלי רכב המצוידים במספר כריות אוויר פחות מהמתואר לא יסווגו לרמת אבזור בטיחותי ודרוג הבטיחות שלהם יהיה בדרוג 0.


  עבור לתוכן העמוד