מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  גניבות רכב – רבעון א' 2023 נתוני איתורן

  14/04/2023
  הגדל
  מנתוני חברת איתוראן בנושא גניבות רכב ברבעון הראשון של שנת 2023, ועפ"י מדגם ארצי של כ-700,000 כלי רכב: בשל המחסור בחלקי חילוף לרכבים וכן גידול בשימוש עצמי וסחר ברשות הפלסטינאית יש עלייה בגניבות רכב של 39% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. צילום: יח"צ איתורן

  חברת איתוראן צופה המשך במגמת עלייה בגניבות הרכב ברבעון השני של שנת 2023. בהשוואה של נתוני הרבעון הנוכחי ביחס לרבעון ראשון 2021 מראה עליה של 202%.
  חברת איתוראן צופה המשך מגמת עלייה בגניבות הרכב גם ברבעון השני של שנת 2023.

  סוגי הרכבים הנגנבים – בראש רשימת הרכבים הגנובים לתקופה זו: 50% ג'יפים וג'יפונים, (גידול של כ-12% לעומת שנת 2022) , 32% רכב פרטי, 8% אופנועים, 5% רכב מסחרי, 3% משאיות, 2% כלי צמ"ה.

  מעצר של 150 חוליות החשודים בגניבות רכב בזמן אמת, מסייע רבות לתהליך הרשעת החשודים ולמאסרם. בכך, צפויים המאסרים לחסוך לשוק הרכב הישראלי אלפי גניבות פוטנציאליות במהלך שנת 2023 ואף מעבר לה.

  אזורי גניבה- המדגם רחב ההיקף של איתוראן מראה, כי בניתוח האזורים המועדפים על הגנבים גוש דן ממשיכה להוביל את טבלת הגניבות בישראל עם 41% מכלל אירועי הגניבה, ואחריה אזור השרון עם 22%, אזור הדרום עם 13%, אזור השפלה עם 11%, ירושלים ומודיעין עם 7%, אזור הצפון עם 4% ויו"ש עם 2%.

  אופן גניבה- ב-15% מאירועי הגניבה ברשות הגנב נמצא מפתח הרכב, 18% מכלל ניסיונות הגניבה היו בשיטת הפריצה אלימה, 60% באמצעות התחברות וקידוד  לשקע  OBD ,6% באמצעות גרירת/העמסת הכלי וגניבתו 1% הרכב נשדד מבעליו או המפתח נשאר ברכב. שיטת הגניבה הרווחת היא התחברות לשקע OBD המדמה שימוש במפתח מקורי – מכשור המאפשר לגנב הנעה ללא מפתח, עלייה ניכרת של 81% בשיטת גניבה זו לעומת הרבעון המקביל אשתקד. בשנים האחרונות פותחו על ידי איתוראן טכנולוגיות המאפשרות לבצע התאמות ושינויים מהירים לשיטות הגניבה: שימוש בבינה המלאכותית שמייצרת התראות במרכז הבקרה על שימושים ופעילויות חריגות המתרחשות ברכב ומצביעות על ניסיון התחברות לשקע OBD ולצד זאת נעשו צעדים להגברת כוח האדם והפעילות המבצעית של אוכפי איתוראן בשטח.

  היעד המרכזי של גנבי הרכב ברבעון הראשון של 2023 היה שטחי הרש"פ (טול כרם, קלקיליה, רמאללה וחברון) וזאת בדומה לשנים הקודמות. ברבעון הראשון של 2023 התמקדו גנבי הרכב בהעברת הרכבים הגנובים דרך המחסומים, לרש"פ לערים רמאללה, קלקיליה וטול כרם הנמצאות בסמוך למרכז הארץ ואשר משמשות עבור הגנבים ערי מקלט לכל דבר ועניין.

  צילום: איתורן יח"צ

  עבור לתוכן העמוד