מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  תחנת תדלוק מימן הראשונה בישראל נפתחה ביגור

  14/05/2023
  הגדל
  בתאריך 8/5/23 נפתחה לפעילות תחנת התדלוק במימן הראשונה בישראל, בסונול יגור הממוקמת סמוך למפרץ חיפה. צילום: עידן סבח

  תחנת המימן הוקמה עבור שותפות של סונול ובזן על ידי חברת Linde הגרמנית, כאשר בזן מייצרת את המימן ומתאימה אותו לתחבורה וכלמוביל מייבאת משאיות מונעות מימן מתוצרת יונדאי. שיתוף הפעולה בין שלושת הגופים מניע קדימה במלוא הכוח את מהפכת המימן, שהיא כורח המציאות של ימינו. 

  השקת התחנה צוינה באירוע חגיגי בנוכחות נציגי ממשלה ומומחים עולמיים בתחום אנרגיית המימן. שר האנרגיה, ישראל כץ; יו"ר מכון האנרגיה, יוסי רוזן; ודירקטור של שותפות המימן באיחוד האירופי, בארט ביאבוק הגיעו לברך לצד מנהלי וראשי סונול, בזן וכלמוביל. נשיא המדינה, מר יצחק הרצוג, שלח את ברכתו והערכתו לפרויקט זה. 

  במהלך האירוע אמר שר האנרגיה, מר ישראל כץ: "תחנת המימן הוקמה בסיוע יחידת המדען הראשי במשרד האנרגיה והתשתיות ובתמיכה של 3 מיליון ₪ וכן, בעזרת יצירת תקן ישראלי חדש המתבסס על התקינה הבינ"ל. נמשיך להוביל רגולציה המקדמת את שווקי החשמל והתחבורה לעתיד מתקדם ונקי יותר".

  עם פתיחת התחנה, מצטרפת ישראל לרשימת המדינות המתקדמות בעולם, ובראשן: גרמניה, שוויץ, ארה"ב, יפן, דרום קוריאה וקנדה, העוברות לאנרגיה מתחדשת לתחבורה ומבקשות להעביר את מנועי הבעירה לטכנולוגיית תאי-דלק מבוססי מימן, לתחבורה נקייה ללא פליטות מזהמים וגזי חממה מהאגזוז. 

  קבוצת סונול, שהקימה ומתפעלת את התחנה, חקרה את תחום המימן ב-6 השנים האחרונות, תוך שהיא משתפת פעולה עם שתי החברות המובילות בתחומן בעולם - Linde ו-H2Mobility - שיחד אחראיות להקמתן של מאות תחנות מימן ברחבי אירופה.  סונול תמנף את הניסיון והמומחיות שצברה, כדי לפתוח תחנות נוספות בפריסה ארצית על פני השנים הקרובות, כשמספרן ייקבע בהתאם להתפתחות משק כלי הרכב מבוססי המימן בישראל.  ההשקעה בפתיחת כל תחנה עומדת על למעלה מ-5 מיליון שקל. 

  קבוצת בזן, שאחראית על ייצור המימן הקימה תשתית להתאמת המימן המיוצר אצלה לתחבורה, והקימה את המעבדה המוסמכת הראשונה בישראל לביצוע אנליזות במימן לתחבורה על פי תקן בינלאומי. 

  כלמוביל, יבואנית יונדאי, מיצובישי, מרצדס, ג'נסיס ו-ORA, מייבאת לישראל את משאית XCIENT Fuel Cell של יונדאי, שהינה משאית המימן הראשונה בעולם בייצור סדרתי. בימים הקרובים ינועו על כבישי הארץ 3 משאיות מתוצרת זו.  ישראל הנה המדינה הרביעית בעולם שתפעיל משאיות מסוג זה ומצטרפת בזאת לשוויץ, דרום קוריאה וניו-זילנד. טווח הנסיעה של המשאית הוא מעל 400 ק"מ לתדלוק אחד בתנאי נהיגה בעולם האמיתי. 

  תחנת המימן בצומת יגור תוכננה על בסיס ניסיון בינלאומי רחב ובטכנולוגיה המתקדמת ביותר, תוך עמידה בתקינה בינלאומית מחמירה שאושרה בישראל. המנפקה החדשה שהותקנה בתחנה מאפשרת ללקוח תדלוק מימן בדומה לתדלוק בנזין וסולר. זמן התדלוק קצר משמעותית מטעינת רכבים חשמליים ודומה לתדלוק סולר במשאיות ואוטובוסים. 

  עובדות מעניינות על מימן לתחבורה בעולם ובישראל
  1. מימן ירוק לתחבורה הוא הדלק הזמין ביותר בעולם - מימן ירוק מיוצר ממים - המולקולה הכי שכיחה ביקום. ייצור עתידי של אנרגיה ממים יוריד את התלות במדינות מפיקות נפט ושינויי מחיר אגרסיביים.

  2. מימן לתחבורה הוא הדלק היעיל בעולם - המימן הוא בעל צפיפות אנרגטית גבוהה יותר מכל דלק אחר לתחבורה וטכנולוגיית תא הדלק המימני היא פי 5 יותר אנרגטית מסוללות רכב חשמלי, מה שמבטיח טווח נסיעה ארוך משמעותית. מימן מתאים גם לאגירת אנרגיה לזמנים ארוכים וללא תופעת פריקה עצמית כמו של רכבי סוללות חשמל שפורקות חשמל ללא שימוש.

  3. מימן לתחבורה הוא הדלק הנקי בעולם - לא מייצר מזהמים בהמרה שלו לאנרגיה (מייצר חשמל ומים טהורים) ובשנים הקרובות יהיה ניתן להפקה בתהליך ירוק לחלוטין בהיקף מסחרי. 

  4. מימן לתחבורה הוא הדלק הזול בתחנות התדלוק כיום – זול יותר מכל דלק אחר בתחנת תדלוק (לפי חישוב של ק"מ לק"ג או ליטר של דלקים אחרים).

  5. מימן לתחבורה הוא הדלק הבטוח ביותר לתחבורה - הוא אינו רעיל, נדיף, ובטוח לשימוש. מיכלי אחסון המימן עומדים בתקינה המחמירה ביותר.

  6. שינוע מימן לתחבורה זול יותר מהקמת תשתית חשמל לתחבורה – הוא אינו מצריך פיתוח מסיבי של תשתית מתח גבוה ועמודי טעינה שלא ניתן להתקין בכל מקום והתקנתם יקרה משמעותית (בערך פי 10 בהשוואה לתשתית הולכת מימן). 

  7. יצור ושימוש במימן לתחבורה בישראל – המימן בישראל מיוצר על ידי קבוצת בזן, יצרנית המימן הגדולה בישראל (מייצרת כ- 5 טון לשעה) עם כושר ייצור מקסימלי של 10 טון/שעה.

  8. מצפון מגיעה הבשורה -  תחנת המימן הראשונה בישראל ממוקמת בצומת יגור, סמוך למפרץ חיפה. התחנה הוקמה עבור שותפות של סונול ובזן, כאשר בזן מייצרת את המימן ומתאימה אותו לתחבורה וכלמוביל מייבאת משאיות מונעות מימן מתוצרת יונדאי. קבוצת סונול שהקימה ומתפעלת את התחנה, חקרה את תחום המימן ב-6 השנים האחרונות, תוך שהיא משתפת פעולה עם שתי החברות המובילות בתחומן בעולם - Linde ו-H2Mobility - שיחד אחראיות להקמתן של מאות תחנות מימן ברחבי אירופה.  ההשקעה בפתיחת כל תחנה עומדת על למעלה מ-5 מיליון שקל. 

  9. כושר נשיאה של מימן לתחבורה - משאית תא הדלק המימני של יונדאי מדגם XCIENT נושאת 32 ק"ג מימן במערכת שמשקלה הכולל הינו כ-700 ק"ג המספקים כ-600 kwh והיא נמצאת היום בשימוש בחמש מדינות, כולל שוויץ, גרמניה, ישראל, קוריאה וניו זילנד. באירופה ה-XCIENT בולטת במיוחד בשוויץ עם 47 משאיות מימן שצברו יחד כבר למעלה מ-5 מיליון ק"מ בתקופה של כשנתיים בלבד.

  10. תדלוק המימן פשוט ונוח – תהליך תדלוק רכבים מונעי מימן בתחנת סונול יגור הוא פשוט ונוח לנהג, בשירות עצמי בדומה לתדלוק בנזין וסולר. טווח הנסיעה של משאית מימן הוא מעל 400 ק"מ לתדלוק אחד בתנאי נהיגה בעולם האמיתי. תדלוק מיכל מלא של מימן אורך בפועל כ-15 דקות.

  עבור לתוכן העמוד