מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  חובת מערכת למניעת שכחת ילדים ברכב

  30/07/2023
  הגדל
  וועדת הכלכלה של הכנסת אישרה פה אחד, את הארכת התקנה המחייבת רכב המסיע ילדים עד גיל 4 שנים, בהתקנת מערכת למניעת שכחת ילדים. מדובר בהתקנים אלקטרונים המותקנים במושבי הבטיחות של הילדים או באמצעות חיישנים ומצלמות מקוריים של יצרי הרכב. תוקף הוראת השעה לתקנה זו הוארך עד ל- 29/2/24. צילום: נועם קום

  תקנה 83 ד'-  התקנה מחייבת להצטייד ברכב נוסעים פרטי או ברכב מסחרי במשקל של עד 3,500 ק"ג, המסיע ילדים עד גיל 4 שנים. במערכת עזר לנהג, להתרעה למניעת השארת ילדים ברכב. מדובר במערכת מקורית שהותקנה ע"י  יצרן הרכב או במערכת התרעה שבוצעה בהתקנה מקומית וניתן לה אישור מעבדה  מוסמכת לרכב בהתאם לתקן ישראלי מס' 6400. 

  מפרט המערכת כולל: מערכת היכולה לעשות שימוש בטלפון נייד כאמצעי נישא. התקנתה תיעשה ללא פגיעה במערכות הרכב ובניגוד להוראות היצרן. ההתרעה החיצונית שלה תופעל כאשר המרחק בין הנהג למושב הילד גדול מ- 5 מטר. המערכת תהיה עמידה בטמפרטורה של עד 70 מעלות צלזיוס. המערכת תתבסס על זיהוי משקל או גובה הילד על מושב הבטיחות.

  תקנה החדשה מתבססת על דרישות של התקן האיטלקי שם החובה כבר מיושמת. משרד התחבורה אימץ דרישות אילו כדי לאפשר תחרות שתביא להוזלת עלויות התקנת המערכות. בהצעה המקורית בנושא, הוצע לחייב התקנת המערכת בכלי רכב המסיע ילדים מתחת לגיל 5, אולם מתוך כוונה להתאים את דרישות המערכת לתקן האיטלקי ולאור העובדה שמרבית הילדים שנפגעו כתוצאה מהשארתם ברכב לא עלה על  3 שנים, הוחלט לחייב בהתקנת המערכת למי שמסיע ילדים עד גיל 4 שנים.

  אכיפה- הקנס בגין הסעת ילדים ללא שימוש במערכת למניעת שכחת ילדים, תעמוד על 250 ₪ ו- 4 נקודות.

  הסכנות- בחודשי הקיץ, מתרחשים מקרים שבהם שוכחים ההורים את ילדיהם ברכבם לזמן ממושך כאשר חלק מהמקרים מסתיימים בפגיעה רפואית ואף במוות. הנפגעים העיקריים הם תינוקות ופעוטות עד גיל 4 שנים. התופעה של הסיחי הדעת כתוצאה משיחת טלפון, לחץ זמן וחוסר ריכוז, היא הגורם לכך שלא מבחינים בילד הנשכח במושב האחורי ברכב. 

  לאור המקרים הטראגיים, יצאו בעבר המלצות לשימוש באמצעים שונים למניעת שכחת ילדים ברכב בהם: אפליקציות לטלפון הנייד המתריעה באופן קולי או במסרון לנהג. אמצעים כחיישנים המתריעים קולית על כך שהילד נותר ברכב ופותחים חלונות, או מחזיקי מפתחות עם רצועה המתחברת בין סביבת הנהג למושבי הילדים.

  לפי נתונים של בטרם וידידים עולה כי מדובר במעל אלף מקרים של הילכדות בשנה, כאשר בשנת 2022 אירעו 1,970 מקרים. מאז 2010 ועד היום ארעו 34 מהם כתוצאה משכחת ילדים ברכב.
  עבור לתוכן העמוד