מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  שוק הרכב 2023 לאן?

  1/10/2023
  הגדל
  שנת 2022 תיזכר כשנת מפנה לטובה, עקב המשבר החמור שעבר השוק הרכב הישראלי בעקבות מגפת הקורונה, משבר הצ'יפים, חומרי הגלם, ומלחמת רוסיה אוקראינה שמיתנה את תעשיית הרכב בעיקר במפעלי מזרח אירופה. 

  אילו ועוד גרמו למשבר תעשיית הרכב, בעיות בשרשרת האספקה ושינוע ימי. אולם למרות זאת בישראל יודעים תמיד לסחוט את הלימון ולהפוך אותו ללימונדה. שנת 2022 האירה פנים ליבואני הרכב שמכרו פחות (ירידה של כ- 23 מכוניות לעומת 2021 8%-) אך הרוויחו יותר על כל מכונית שמכרו. זאת בניגוד לכללי הכלכלה. המחסור במלאי מכוניות חדשות , הביא לעודף ביקוש הן בשוק הפרטי והן בעסקי שהנתח שלו ירד לשליש לעומת מחצית בשנים שקדמו טרום הקורונה. צבור הקונים חטף מכל הבא ליד ובכל מחיר, המגמה חלה בשוק המכוניות החדשות ובשוק המשומשות. תם עידן ה- 0 ק"מ, מבצעים ועוד. 

  שנת 2023 החלה בתנופה יחסית לאשתקד. מנתוני איגוד יבואני הרכב בישראל, מינואר על סוף אוגוסט, נמסרו 222,487 מכוניות חדשות. בהשוואה ל- 2022 נמסרו יותר כ- 21,272 מכוניות מדובר בעלייה של כ- 10.5%בחודש אוגוסט בלבד נמסרו 24,727 מכוניות חדשות.

  מכוניות חשמליות- עד סוף אוגוסט, נמסרו 37,672 כלי רכב חשמליים, כ-.16.9% מכלל המסירות.
  מכוניות היברידיות- עד סוף אוגוסט, נמסרו 34,728 מכוניות היברידיות, כ- 15.6%
  מכוניות פלאג-אין- מינואר עד סוף אוגוסט נמסרו 12.686 מכוניות פלאג-אין היברידית, כ- 5.7% מכלל המסירות.

  נתוני 2023, משדרים שיפור ואופטימיות בשוק הרכב. אולם הדוחות הכספיים החצי שנתיים של חלק מיבואני הרכב מעידים על היפוך המגמה לעומת אשתקד בכל הקשור לרווחיות היבואנים. אכן נתך המכירות גדל אך סעיף הרווחיות קטן בשיעורים ניכרים של כ- 20% ויותר. ההסברים לשינוי נובעים כתוצאה משינוי שערי מטבעות ה- הדולר והיורו המכתיבים את מחירי מרבית המכוניות. בנוסף להם העלייה בריבית באופן משמעותי שמקשה על ציבור הרוכשים שבחר בשנים האחרונות בערוץ המימון שהפך נפוץ ברכישת מכוניות בריבית מופחתת. המציאות החדשה שבה הרוכשים מתקשים לעמוד בהחזרי ההלוואות ונמנעים מלרכוש מכוניות, והירידה בביקוש ניכרת ביותר. 

  בקרב היבואנים שפרסמו את הדוחות ניכרת זהות במגמה. קרסו מוטורס (פריזבי) מכרה מבין שלל מותגיה מעל 4,500 מכוניות שזה גידול של 79%, אך מנגד הרווחים שלה בגין המכירות ירדו. כך גם בדלק רכב יבואנית מאדה פורד וב.מ.וו שמכרה כ- 3500 מכוניות מסרה והרוויחה פחות. 

  מיד אין סין- ללא ספק עם המעבר לרכב חשמלי, נתח הרכבים הסיניים בעלייה מתמדת. כ- 17 דגמי רכבים סיניים כבר הושקו בישראל. לסינים יכולת ייצור ושליטה בחומרי גלם לייצור סוללות ומרכיבי מערכות טכנולוגיות הקשורות לייצור רכבים חשמליים. בישראל, מינואר עד יולי השנה, ניכר זינוק בייבוא כלי רכב מסין  שאגב עולה ליבשת השלישית בגודלה, עם נתח של כ- 37,445 אלף מכוניות כ- 17% מכלל המסירות. 

  המגמה רק תעלה והנימוקים בכך שתעשיית הרכב חולשת על ייצור כלי רכב חשמליים בסין ובמדינות נוספות בהם: אירופה, ישראל, ארה"ב אם כי שם הסינים ניצבים בפני חסמים למניעת חדירה יתרה של מותגים סיניים על חשבון אמריקאים. התעשייה הסינית מתאימה עצמה במרץ לעמידה בתקנים אירופאיים המועדפים גם בישראל. אנו בעיצומה של מהפיכה חשמלית לעומת אשתקד מדובר בגידול שמעל 15,000 רכבים 97%+  וזה עומד לזנק בעקבות השינוי הצפוי במיסוי הקנייה המוטל על כלי רכב חשמליים שיעלה ב- 15%בינואר 2024 לשיעור של 35%. 

  היבואנים מצידם נערכים לגל ייבוא משמעותי ולשחרור מהמכס של מלאים משמעותיים של מכוניות חשמליות שיסופקו בתחילת שנת 2024. שחרור מוקדם יבטיח מחיר תחרותי ואטרקטיבי. מינואר נאלץ להסתגל לרמת מחירים גבוהה מהקיים כיום. כניסת מותגים חדשים שבדרך, צפויים למתן במה את ההתייקרות. 

  השקות סוף שנה- לא מעט דגמים חשמליים צפויים לעשות עלייה עוד השנה. רובם מסין בהם: זיקר- מותג היוקרה של היצרנית ג'ילי שישווק ע"י יוניון. פריסבי, תייבא את אקספנג- מותג פרימיום המיועד בין היתר ליבשת אירופה ומכוון למותגים גרמנים וצרפתיים. בשלב ראשון תשווק P7 מכונית סדאן יוקרתית ודגם SUV P9 שנחשבת לספינת הדגל של המותג. ניאו- שהינה מכונית פרימיום במבנה SUV תגיע באמצעות דלק מוטורס. סמארט מבית ג'ילי תיובא ע"כ כלמוביל כאשר היא גדולה יותר ובגרסה חשמלית. מויאטנם תגיע הסנונית החשמלית תחת המותג ווינפס, שמיובאת ע"י BEV ופריסבי. בנוסף דגמים חשמליים בדרך. 

  עבור לתוכן העמוד