מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  נחתם הצו בהוראת שעה הדוחה על העלאת מס הקנייה על רכבים חשמליים שיגיעו לארץ באיחור

  21/01/2024
  הגדל
  עקב מלחמת "חרבות ברזל" והאיום על נתיבי השיט באזור הים האדום, היו מקרים בהם קווי ספנות השתנו על מנת להימנע מסיכונים ביטחוניים בדרך. צילום: אוטוקום

  כתוצאה מכך, נוצר מצב שאניות נדרשו להקיף את יבשת אפריקה (בסמוך לכף התקווה הטובה) ולהגיע לנמלי ישראל דרך הים התיכון. שינוי מסלול זה האריך את זמן המסע של האניות, וקיימים מקרים בהם אניות שהיו צריכות להגיע לפני סוף שנת 2023, עשויות להגיע לאחר תאריך זה. הצו שפורסם נועד לתת מענה למקרים אלה.

  לצו נוסף תנאי: היבואן יידרש להביא לידיעת הלקוח בעת הצגת המחיר לרכב כי שיעור מס הקנייה שחל על הרכב הוא שיעור המס החל בשנת 2023.

  שר האוצר, בצלאל סמוטריץ', חתם על הצו הקובע כי שיעורי מס הקנייה המוטלים על רכבים חשמליים ורכבי פלג-אין, שהיו בתוקף בשנת 2023,  ימשיכו לחול עד ה-31 בינואר 2024. זאת לגבי רכבים הנמצאים בדרכם לישראל ובתנאי כי בעת יציאת הרכב מנמל המוצא אמור היה להגיע לנמל בישראל עד ליום ה- 31 בדצמבר 2023. יוכח כי העיכוב בהגעתו נגרם כתוצאה מהסיכון הביטחוני הכרוך בהעברת טובין בים האדום במהלך מלחמת חרבות ברזל. וכן בתנאי שהוגשה לגבי הרכבים הצהרת ייבוא עד ליום 31 בינואר 2024.

  לצו שפורסם שלשום להערות הציבור נוסף תנאי, ולפיו שיעור מס הקנייה שחל ב-2023 ימשיך לחול עד ל-31 בינואר 2024 בתנאי שהיבואן יביא לידיעת הלקוח בעת הצגת המחיר לרכב כי שיעור מס הקנייה שחל על הרכב הוא שיעור המס החל בשנת 2023. התנאי של הבאת שיעור המס לידיעת הלקוח חיוני על מנת לוודא את גלגול הטבת המס במלואה לצרכנים. נוסח היידוע לרכבי פלאג אין יהיה "על הרכב הנרכש חל מס קנייה בשיעור שחל בשנת 2023 העומד על 55% ולרכבים חשמליים יהיה "על הרכב הנרכש חל מס קנייה בשיעור שחל בשנת 2023 העומד על 20%.
  עבור לתוכן העמוד