מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  רישיון הנהיגה המדורג יוצא לדרך

  17/06/2013
  הגדל

  רישיון הנהיגה המדורג יוצא לדרך מ- 1 ביולי יונהג בישראל רישיון הנהיגה המדורג, גיל הרישיון יוקדם, תקופת הליווי מתארכת לששה חודשים.

   

  החל מ- 1 ביולי 2013, יכנס לתוקף רישיון הנהיגה המדורג במסגרתו ניתן יהיה להתחיל בלימודי הנהיגה בגיל 16 וחצי ולגשת לראשונה למבחן הנהיגה המעשי (טסט) בגיל 16 ותשעה חודשים, במקום בגיל 17 כיום.

   

  התוכנית החדשה מחייבת כל נהג חדש לנהוג עם נהג מנוסה (מלווה) במשך 6 חודשים: בשלושת החודשים הראשונים, יתבצע הליווי ביום ובלילה. בשלושת החודשים האחרונים, תחול חובת הליווי בלילה בלבד.

   

  על פי התוכנית, תלמיד שיעבור בהצלחה את המבחן המעשי יקבל היתר נהיגה לתקופה של שישה חודשים. היתר הנהיגה מתנה חובת ליווי של מלווה מנוסה, למשך כל תקופת ההיתר. משך הליווי יעמוד על 50 שעות לפחות מהם 20 שעות נהיגה בדרך עירונית, 15 שעות נהיגה בדרך שאינה עירונית ו- 15 שעות נהיגה בלילה. הליווי בשעות הלילה יתבצע בין השעות 21:00 בלילה עד 06:00 בבוקר למחרת.

   

  בתום תקופת הליווי לאחר קבלת הצהרה אישית חתומה על ידי הנהג והמלווה על ביצוע 50 שעות הליווי הנדרשות, ינפיק משרד התחבורה לנהג החדש רישיון נהיגה קבוע מפלסטיק, עד תום תקופת נהג חדש.

  במשרד התחבורה טוענים כי, לתקופת הליווי יש השפעה חיובית ביותר על התנהגותו של הנהג. הארכת תקופת הליווי לשישה חודשים עשויה לצמצם את מעורבותם של צעירים בתאונות דרכים. מהנתונים עולה, כי בכל המדינות שבהם הונהג רישיון נהיגה מדורג חלה ירידה של כ- 10 עד 40 אחוז בשיעור מעורבותם של נהגים צעירים בתאונות דרכים בשנה הראשונה שלאחר הטמעת החוק.

   

  מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עולה עוד, כי הנהגת רישיון הנהיגה המדורג נמצאה כאפקטיבית בצמצום שיעור מעורבותם של צעירים בתאונות דרכים, בעיקר אם הרישיון המדורג כולל הגבלת נהיגה בשעות החשכה.

  עבור לתוכן העמוד