מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  אופניים חשמליות- עכשיו זה חוקי

  22/07/2014
  הגדל

  עכשיו זה חוקי. ועדת הכללה של הכנסת אישרה ב- 21/7/2014 את התקנות המסדירות את השימוש באופניים עם מנוע עזר חשמלי. התקנות יכנסו לתוקף ב- 1 בספטמבר 2014 .

  על פי התקנות החדשות שאושרו על ידי שר התחבורה, ניתן יהיה לרכב על אופניים חשמליים בעלי הספק מרבי של 250 וואט שמהירות נסיעתם אינה עולה על 25 קמ"ש. המנוע יפסיק את פעולתו כאשר מהירות האופניים עולה על 25 קמ"ש, בהתאם לתקינה האירופית. באופניים החשמליים יותקנו אביזרי בטיחות הכוללים בין השאר צופר או פעמון, פנס קדמי ואחורי ומחזיר אור. התקנות מאפשרות לרכוב על אופניים חדשים שהמנוע החשמלי המותקן בהם מופעל באמצעות דוושת אופניים ומותקנת בהם מצערת הפועלת עד ששה קמ"ש. הגיל המינימלי של רוכב האופניים הוגבל ל- 14 שנים ומעלה.     

  האופניים ידרשו לשאת סימון רשמי של המילים "אופניים עם מנוע עזר" שימוקם במקום מרכזי וגלוי לעין על גבי שלדת הכלי. בסימון המיוחד יצוין שם הדגם, היצרן וכתבתו, ארץ יצור ושם היבואן וכתובתו, הספק מנוע 250 וואט ומהירות מרבית של 25 קמ"ש ואיסור שימוש מתחת לגיל 14.

  התיקון לתקנות התעבורה המסדיר את השימוש באופניים עם מנוע עזר חשמלי מבוסס על תקן ישראלי רשמי חדש לאופניים עם מנוע עזר שגובש במכון התקנים הישראלי. תקן זה נכנס לתוקף ב-1 ביולי 2014. בהמלצת משרד התחבורה סוכם כי תקודם באופן מידי הצעת חוק המרחיבה את חובת חבישת קסדת מגן בכל נסיעה על אופניים חשמליים. חובת חבישת קסדה תחול על כל הרוכבים ובכל גיל. 

  אכיפה- האכיפה על הרוכבים תבוצע באמצעות משטרת ישראל ופקחים עירוניים של הרשויות המקומיות שיקבלו סמכויות מיוחדות בנושא. זאת בעקבות סיכום בין משרדי התחבורה, המשפטים, בטחון הפנים, משטרת ישראל ומרכז השלטון המקומי. האכיפה על יבוא, שיווק ומכירה של אופניים חשמליים תבוצע על ידי פקחים של משרדי התחבורה, הכלכלה ומכון התקנים הישראלי.

  בשבועות הקרובים יושק קמפיין הסברתי נרחב על ידי משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים המדגיש את חובת הזהירות בדרכים ואופן השימוש   באופניים חשמליים לרוכבים ולמשתמשי הדרך. 

  שר התחבורה ישראל כץ ציין, כי לאופניים חשמליים יש חשיבות גדולה כאמצעי תחבורה חלופי לרכב הפרטי בעיקר בשל תרומתם להפחתת הגודש בדרכים ולהקטנת זיהום האוויר. בדומה לאופניים רגילים, אופניים עם מנוע חשמלי מאפשרים גמישות בתכנון הנסיעה ומהווים פתרון יעיל וזול לבעיות חניה במרכזי הערים.

   

   

  עבור לתוכן העמוד