מדיה
  עבור לתוכן העמוד
  דלג על עבור לתוכן העמוד

  "מחזירים את המדרכה להולכי הרגל"

  11/07/2016
  הגדל

  בשנים האחרונות חלה עלייה דראסטית במספר רוכבי האופניים החשמליים בכל הארץ, ומספרם הולך וגדל. על פי הערכות ישנם כיום יותר מ-155 אלף זוגות אופניים חשמליים בישראל, לעומת כ-47 אלף בשנת 2013, ו-112 אלף בשנת 2014.  

  משרד התחבורה והרשות הלאומית לבטיחות בדרכים יצאו בקמפיין הסברה נרחב שנועד להוריד את רוכבי האופניים החשמליים מהמדרכות. הקמפיין, המתפרסם תחת הכותרת "מחזירים את המדרכה להולכי הרגל", מדגיש בפני רוכבי האופניים את הסכנות הכרוכות ברכיבה על המדרכה וקורא להם לשמור על כללי הרכיבה הבטוחה.

  הקמפיין, פועל בטלוויזיה ובערוצי התקשורת השונים, כולל סרטון חדש המציג את הסכנות הכרוכות בנסיעת אופניים חשמליים על המדרכה. הקמפיין כולל גם תשדירי רדיו, סרטוני הסברה, באנרים דיגיטאליים באתרי האינטרנט השונים, תשדירי הסברה בבתי הקולנוע, בכל רחבי הארץ ואתר אינטרנט ייעודי ובו מידע נרחב על כללי הבטיחות להורים ולרוכבים.

  באתר הרשות ניתן למצוא מידע על כללי הרכיבה הנכונה, וכן הסברים פשוטים, מלווים באיורים, מי רשאי לרכב על אופניים חשמליים והיכן, כיצד להיזהר בכביש ולהימנע מתאונות, באיזה ציוד בטיחותי רצוי להשתמש, מה חשוב לבדוק לפני הרכיבה ומידע שימושי נוסף שיכול להציל חיים.

  תקנת אופניים חשמליים- התקנה נכנסה מחודש מאי 2016 ובהתאם נקבע:

  גיל הרוכב- ניתן לרכב על אופניים חשמליים מגיל 16 ומעלה בלבד.

  מנוע חשמלי- התקנה מתירה לרכב על אופניים חשמליים בעלי הספק מרבי של 250 ואט, שמהירות נסיעתם אינה עולה על 25 קמ"ש.

  אביזרי בטיחות-  נקבע, כי באופניים החשמליים יותקנו אביזרי בטיחות, הכוללים: צופר או פעמון, פנס קדמי ואחורי ומחזיר אור.

  סימון- האופניים נדרשים לשאת סימון רשמי של המילים "אופניים עם מנוע עזר", שימוקם במקום מרכזי וגלוי לעין, על פני שלדת הכלי. בסימון המיוחד יצוין שם הדגם, היצרן וכתובתו, ארץ ייצור ושם היבואן וכתובתו, הספק מנוע 250 ואט, מהירות מרבית של 25 קמ"ש ואיסור שימוש מתחת לגיל המותר.

  התקנה המעלה את גיל המינימום לרכיבה על אופניים חשמליים ל-16 שנים, היא חלק ממהלך כולל להסדרת הרכיבה על אופניים חשמליים. במסגרת זאת, יזם משרד התחבורה את הרחבת סמכויות האכיפה על רוכבי אופניים חשמליים, גם לפקחי הרשויות המקומיות.                                                              

   

   

  עבור לתוכן העמוד